Soccer Football - Manchester United fans protest against their owners before the Manchester United v Liverpool Premier League match - Old Trafford, Manchester, Britain - May 2, 2021 Manchester United fans holding flares in protest against their owners outside the stadium before the match Action Images via REUTERS/Carl Recine

Големото англиско дерби меѓу Манчестер Јунајтед и Ливерпул нема да се игра денес, поради инцидентите кои се случија на „Олд Трафорд“, а ги предизвикаа домашните навивачи.

Пред стадионот имаше протести против сопствениците на „ѓаволите“ и се бараше заминување на Глејзер, а дел од навивачите решија да влезат на теренот на „Олд Трафорд“ и таму да протестираат со факли и пиротехника.

Полицијата ја смири ситуацијата, но затоа што не може да се гарантира сигурност на актерите, овој дуел нема да се игра денес, иако беше превидено да стартува два часа подоцна, во 19:30 часот.
Извор: гол.мк

Видео од протестите може да погледнете на овој линк