Десетици луѓе загиnаа во стампедoo на версkиот фестивал Лаг Б’Омер во северниот дел на Израел во петокот, објавија локалните медиуми, а премиерот Бенјамин Нетанјаху ја нарече несреkaта како голема катастрофа.

Лекарите потврдија дека 103 лица се повредени, вклучително и десетици луѓе со фатален исход, на фестивалот Лаг Б’омер во подножјето на планината Мерон, каде што десетици илјади ултраортодоксни Евреи се собраа на гробот од 2 век Еврејски мудрец на годишното чествување на неговата смрт, која вклучува цела ноќ молитва и оган.

Гробницата на рабинот Шимон Бар Јохаи е едно од најважните светилишта во еврејскиот свет, а собирот годинава за одбележување на неговата смрт е најголемиот во Израел од избувнувањето на пандемијата на коронавирусите пред повеќе од една година.

Медиумите јавуваат за 44 мртви. Полицијата нареди евакуација на аџиите и го забрани пристапот до страницата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на Твитер напиша дека станува збор за „голема катастрофа“. „Сите се молиме за жртвите“, рече тој.

Религиозниот собир беше организиран и покрај противењето на здравствените власти, кои беа загрижени за ризикот од ширење на инфекцијата со ковид-19.

Извор, фото и видео: Индекс.хр