Министерството за внатрешни работи денеска сузби организирана криминална група инволвирана во активности од областа на недозволената трговија со орује и дргa, соопшти портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

„Во рамки на повеќемесечната истрага обезбедени се доволен број на докази кои ја потврдуваат инволвираностa на членовите во недозволена трговија со оружje и дроga и документирани се продажби на дроga и оружje. Денеска (28 април) во раните утрински часови, од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен kриминал, со поддршка на Одделот за специјални полициски операции и Одделот за криминалистичка полиција, лишени се од слобода членовите на организираната криминална група. Приведени се девет лица (осуммина од селото Арачиново и едно од Свети Николе), а едно лице-член на групата од претходно е на издржување мерка притвор“, соопшти Ангеловски.

Врз основа на издадени наредби од надлежен суд извршени се претреси во домови и други простории на повеќе локации на подрачјето на Арачиново и на една локација на подрачјето на Свети Николе. При извршените претреси се пронајдени и одземени и рамки за автоматска пушка, куршуми од различен калибар, седум возила, мобилни телефони, како и други предмети поврзани со истрагата.

Х.Б. (54) и А.М. (44) создале организирана криминална група инволвирана во вршење на кривични дела од областа на недозволена трговија со оружје, муниција и дрога, и раководеле со групата која подолг период делувала на територијата на нашата држава, а кон неа се приклучиле Ф.Б.(22), В.Б.(25), Д.Б.(44), И.С.(48), И.Ј. (45) (полициски службеник), Љ.А. (31), И.А. (40) и Р.А.(16), кои на заинтересирани лица го продавале нелегалното оружје, муниција и дроga.

„При спроведувањето на повеќемесечната истрага и презамањето на мерки и активности, документирани се повеќе од 20 случаи на купопродажба на дрога, оружје и муниција при што се обезбедени доволен број на докази кои ја потврдуваат нивната инволвираност за кривичните дела за кои се теретат овие лица. Исто така, во рамки на ова криминалистичко истражување, по преземени мерки и активности се реализирани повеќе случаи на недозволена трговија со дроga, како и оружје и мунициja, за што веќе од МВР се поднесени кривични пријави за уште 12 лица (девет за недозволена трговија со дрога и три лица за недозволена трговија со оружје и муниција). Оваа криминална група е поврзана и со претходно реализиран случај во Кичево на 10 ноември минатата година, каде што се запленети голема количина на оружје и муниција“, рече Ангеловски.