Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ утре со почеток во 11 часот ќе протестира пред Владата, за како што најавија, за слобода за уставобранителите.

– Правдата не смее да биде слепа. И еден ден во затвор на неправедно осуден е тежок како година. Македонија не смее да ги заборави своите синови. Слобода за уставобранителите и поддршка на општонародниот протест!, повика лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

Поддршка и повик за протестот во недела најави и поранешниот премиер Никола Груевски.

– Протестот на 25. Април со кој се бара ослободување или пат до брзо ослободување на затворените лица заради учеството во настаните на 27 Април 2017 година, како и на припадниците на МВР е оправдан. Нивните пресуди се неправедни. Осудени се со сурова конструкција на лажна квалификација за тероризам со цел не само да бидат затворени, туку тоа да трае по 10, 15 и повеќе години, напиша Груевски на Фејсбук.

Оперскиот пејач Игор Дурловски, единствениот кој доби ослободителна пресуда во големиот судски процес за насилствата од 27 април, на својот Фејсбук профил соопшти дека на протестот ќе ја пее химната на државата.