Вечерва во 22.40 часот, грчки Крит беше погоден од земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на потресот бил на 16 км југоисточно од Ираклион.

Засега нема информации за жртви или материјална штета.