Во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид 19 во:

Скопје 30, Куманово 13, Кичево 8, Битола 7, Радовиш 6, Охрид 5, Прилеп, Кочани и Македонска Каменица по 4, Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица, Делчево, Пробиштип и Кратово по 3

Штип и Неготино по 2, Гостивар, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Валандово 1

Пријавени се вкупно 13 починати лица: 3 од Скопје (66г,75г и 90г), по две лица од Битола (85г и 89г) и Струга (76г и 85г), по едно лице од Куманово (88г), Тетово (85г), Охрид (66г), Гостивар (69г), Кавадарци (71г) и Кочани (55г).

Регистрирани се 2.179 оздравени пациенти од:

-Скопје 924, Куманово 189, Битола 166, Прилеп 137, Тетово 97, Охрид 94, Велес 76, Кичево 65, Гостивар 60, Штип 55

-Кавадарци 43, Ресен 41, Гевгелија 28, Струмица и Струга по 26, Неготино 24, Кочани 23, Делчево 18, Свети Николе 17, Виница и Демир Хисар по 14, Радовиш 9, Крива Паланка, Богданци и Крушево по 8, Македонска Каменица и Валандово по 3, Пробиштип 2 , Демир Капија по 1
Досега во земјата се направени вкупно 753.923 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.636, бројката на оздравени пациенти е 145.606, на починати е 5.197, а бројот на активни случаи изнесува 3.833.