Боца со гaс ekсплодира утрово на улицата Чиkа Љубина во Белград, а потоа избувна пожaр.

Како што е потврдено за порталот Б92, боца со гас експлодирала и неколку лица биле повредени.

Како што изјавија Министерството за внатрешни работи, пет лица се повредени, а екипите на брзата помош ги однеле повредените. Според последните информации, едно лице било пренесено на одделот за интензивна нега.

Од Министерството за внатрешни работи потврдија дека пожарот е локализиран.

Улицата е затворена, жителите во тој дел немаат ниту струја ниту вода, а пожарникарите се уште се на местото на настанот.

Една од сведоците е Мартина Живковиќ, која беше во блискиот хотел. Таа рече дека експлозијата се случила околу девет часот.

Имаше неколку повредени. Само што се облеков, излегов надвор. Тоа беше катастрофа, се исплашив. Тие рекоа да слезат и да се засолнат, чекаме да се вратиме во хотелот”, изјави Мартина Живковиќ за Телевизија Прва.

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, дојде на местото на експлозијата и рече дека едно лице е на реанимација, додека другите се под здравствена заштита.

Штетата е голема, рече Весиќ и додаде дека боците со гас се голем проблем.

Според репортерот на ТВ Прва од местото на настанот, експлозијата предизвикала голема материјална штета, уништени се скоро сите локали во околината. Станарите велат дека димот се почувствувал неколку ката погоре и ги напуштиле своите станови. Тие чекаат дозвола од надлежните за да се вратат во своите домови.

Според медиумите, еден од очевидците видел чад и оган, а кога истрчал да види што се случува, видел како една повредена жена ја водела екипата од Брза помош, бидејќи таа не можела да оди. Тој исто така тврди дека видел како на едно момче му горела косата.