Министерството за надворешни работи прогласи дипломат на руската Амбасада во Македонија за непожелна личност.

-Министерството за надворешни работи, согласно член 9 од виенската конвенција за дипломатски односи, одлучи да прогласи еден дипломат на Амбасадата на Руската Федерација за непожелна личност во Република Македонија, стои во соопштението на МНР.

Во оваа насока, додава МНР, на 14 мај 2021 година, во просториите на Министерството за надворешни работи беше повикан Амбасадорот на Руската федерација, при што беше врачена нота со која се наложува на посочениот дипломат да ја напушти територијата на Македонија во рок од седум дена.

ПОВЕЌЕ СОДРЖИНИ: Путин: Наскоро доаѓа четвртата вакцина против Ковид-19

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска изјави дека наскоро ќе биде пуштена во промет четвртата вакцина против Ковид-19, пренесува РИА новости.

Путин рече дека имунизацијата на населението се забрзува и дека Русија е заинтересирана за соработка со странски партнери во борбата против пандемијата.

Досега во Русија се регистрирани три вакцини против Ковид-19 – „спутник В“, „епивакорона“ и „ковивак“.