Земјотрес со јачина од 7,1 степен, според Рихтеровата скала, ја погоди провинцијата Чингхај во Кина.

Претходно, земјотрес со јачина од 6,4 степени бил регистриран во округот Јангби во провинцијата Јунан на југозападот на Кина, се наведува во соопштението на Кинескиот центар за земјотреси.

Во земјотресот во провинцијата Јунан загинало едно, а шест лица биле повредени.