Со состојките кои веќе ги имате во вашиот дом, може да добиете блескаво бели платнени патики и тоа да изгледаат како штотуку да сте ги купиле.

Секогаш вреди да купите бели патики. Делуваат толку свежо и чисто, но веќе после првото носење на нив се гледа нечистотијата.

Ако се само малку валкани, тоа не е толку страшно, но за само неколку недели ќе изгледаат трагично, и тоа толку многу што ќе посакате да ги фрлите и да купите нови.

Твитер корисничка ја покажала трансформацијата која ја направила чистејќи ги своите омилени платнени патики.

„Јас сум магионичар“, напишала таа на својот Твитер профил.

https://twitter.com/sarahtraceyy/status/919627555732275200?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E919627555732275200%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ftocka.com.mk%2Fvesti%2F375079%2Fpovtorno-beli-patiki-za-samo-eden-cas-za-ovaa-smesa-vi-e-potrebno-s-sto-veke-imate-vo-domot

И, навистина е, бидејќи за вакво чистење не ѝ требало никаква хемикалија. Ако сакате и вие да го пробате нејзиниот трик, она што треба да го направите е многу едноставно.

Извадете ги врвките од патиките. Потоа во сад измешајте сода бикарбона и детергент за облека во сооднос 1:1,15. Земете четка за заби и нанесете ја смесата на патиките.

Почекајте 10-на минути, а потоа исплакнете ја смесата. Оставете ги патиките целосно да се исушат. Потоа нанесете бебешка пудра и кога ќе ги протресете, вашите омилени патики би требало да блеснат во нов сјај.