24 годишното момче кое беше во krитична состојба

пренесено на Kлиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, после пykањето во скопската населба Бутел 2, почиna.

Во престрелката во Бутел едно лице беше уbиено, Од МВР истакнаа дека на паркинг на подрачјето на Чаир каде што било паркирано патничко возило „Волксфаген Голф 7“ со скопски регистарски ознаки во кое бил 24 годишниот возач Л.П од Скопје и неговиот сопатник К.И. 43 години од Скопје неколку лица со огнено оружје испукале проектили кон возилото.

Според извори од МВР, испукани биле над 80 крушуми.