Во последните 24 часа се направени 2.453 тестирања, а регистрирани се 433 нови случаи на Ковид 19 во:

Скопје 174, Куманово 39, Битола 34, Охрид 24, Струга и Кичево по 16, Прилеп,

Велес и Струмица по 15, Штип 11, Тетово и Кочани по 9, Гевгелија и Виница по 8, Кавадарци 7, Гостивар 6, Неготино 5, Свети Николе 4

Делчево и Крушево по 3, Берово, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 2, Крива Паланка и Ресен по 1

Пријавени се вкупно 46 починати лица: 15 од Скопје (54г, 54г , 54г, 55г, 64г, 66г, 69г, 69г, 71г, 71г, 72г, 75г, 76г, 80г и 82г), по 3 лица од Битола (63г, 66г и 73г), Штип (55г, 71г и 77г), Кочани (57г, 82г и 82г) и Велес (65г, 66г и 81г), по 2 лица од Прилеп (66г и 85г), Струмица (78г и 79г), Гостивар (59г и 72г), Неготино (79г и 86г) и Куманово (59г и 92г), и по едно починато лице од Кавадарци (80г), Тетово (77г), Охрид (69г), Ресен (93г), Радовиш (56г), Берово (55г), Демир Хисар (70г), Македонски Брод (73г) и Гевгелија (69г).

Досега во земјата се направени вкупно 718.626 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.002, бројката на оздравени пациенти е 132.171, на починати е 4.818, а бројот на активни случаи изнесува 15.013.