Утре под влијание на влажен бран ќе биде претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд во поголем дел од земјава, на места и пообилни.

Во недела и понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерен, на места засилен ветер претежно од западен правец.

Прогноза за 16.05.2021: Минимална температура: 5°C до 12°C. Максимална температура: 21°C до 28°C. Сончево и потопло со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер.

Прогноза за 17.05.2021: Минимална температура: 7°C до 14°C. Максимална температура: 23°C до 30°C . Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец.

Прогноза за 18.05.2021: Минимална температура: 8°C до 15°C. Максимална температура: 22°C до 30°C. Сончево со умерена облачност и умерен до засилен ветер претежно од западен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи.