Следува период на стабилно и топло време, освен во сабота кога во планинските предели ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи.

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Од понеделник температурите ќе бидат во натамошен пораст, а особено топло се очекува кон средината на следната седмица