Големата легенда на Реал Мадрид и Јувентус, фудбалерот Луис дел Сол почина пред два дена на 86 годишна возраст.

Неговиот придонес за фудбалот во Шпанија и Италија од ’60-тите години е незаменлив.

Легендарниот играч за врска со репрезентацијата на Шпанија беше европски првак во 1694 година.

За Реал играше од 1960 година до 1962 и за тоа време освои Куп на шампиони, Интерконтинентален Куп, и две титули првак на Шпанија. Со Јувентус, каде настапува ое 1962 до 1970 година, го освои Скудето во 1967 година.

За шпанската репрезентација запиша 16 натпревари и три гола.