Цената на биткоинот повторно падна во петокот по силниот повик на кинеските власти да преземат мерки против вадење и тргување со криптовалутите.

Кинескиот вицепремиер Лиу Ха и Државниот совет на земјата изјавија дека е потребна построга регулатива за заштита на финансискиот систем.

Во соопштението издадено доцна во петокот во Кина се вели дека е потребно „да се преземе акција против копањето биткоини (рударство) и трговија со биткоин и решително да се спречи пренесувањето на индивидуалните ризици на социјалното поле“.

Биткоинот падна за повеќе од 10 проценти на 35.300 УСД, продлабочувајќи го движењето надолу за повеќе од 40 проценти од рекордното високо ниво од околу 64.895 УСД на 14 април.

Денешниот пад следи по распадот на биткоинот претходно оваа недела на 30 000 американски долари откако Кина забрани локални финансиски институции и системи за плаќање да обезбедуваат услуги поврзани со криптовалути и да работат со компании во секторот за дигитални валути.

Останатите криптовалути претрпеа огромни загуби за време на тргувањето во петокот, а Ethereum и Dogecoin се намалија за повеќе од 11 проценти.

Силните изјави од Кина доаѓаат само еден ден откако американските власти ветија дека ќе бидат построги кон оние кои користат биткоин за извршување „нелегални активности, вклучително и затајување данок“. Министерството за финансии на САД во четвртокот објави дека ќе бара известување за крипто-трансфери во вредност од повеќе од 10.000 УСД, исто како и готовината.

Загриженоста во Кина се фокусираше на голем број прашања. Голем дел од вадењето (копањето) на биткоини се прави во азиска земја од компјутер кој користи огромни количини на енергија за решавање на комплексни математички проблеми за отклучување на крипто валута.