Home Македонија

Македонија

Шилегов: Со „трамвај на тркала“ ќе заштедуваме осум милиони евра годишно

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов најавува дека со новиот автобуски превоз „трамвај на тркала“ Градот ќе заштедува 8 милиони евра годишно. -33 МАН автобуси кои...

Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците

Многу е битно сега и верските лидери да сфатат дека ситуацијата е навистина сериозна, дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во...

Доаѓа голем празник: Цветници е предвесник на Велигден

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден. Оваа година е на 25 април. Се празнува во...