Home Македонија

Македонија

Нов заем: Државата се задолжува 100 милиони евра

За да се склучи договорот за заем, кој ќе го земе Развојната банка, пратениците треба да изгласаат закон за државна гаранција, чиј предлог е...

Викенд прогноза: Метеоролозите со прогноза какво време не очекува

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од минус шест до...

Шилегов: Со „трамвај на тркала“ ќе заштедуваме осум милиони евра годишно

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов најавува дека со новиот автобуски превоз „трамвај на тркала“ Градот ќе заштедува 8 милиони евра годишно. -33 МАН автобуси кои...

Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците

Многу е битно сега и верските лидери да сфатат дека ситуацијата е навистина сериозна, дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во...

Доаѓа голем празник: Цветници е предвесник на Велигден

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден. Оваа година е на 25 април. Се празнува во...
error: Content is protected !!