Home Македонија

Македонија

Наместо возачи, ЈСП ќе вработи 175 советници и соработници

Додека од ВМРО-ДПМНЕ ваквата одлука на Градот ја нарекуваат скандалозна и оти е бесмислено, ЈСП во време на пандемија да вработува во администрација, кога...

Регулаторна попладнево одлучи: Поскапуваат бензините

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 од вечерва на полноќ се зголемуваат за 0,50 денари за литар, додека цената на еуродизелот...

Исцртани над 4.108 срца на скопскиот кеј во спомен на жртвите од ковид

Младите од ВМРО-ДПМНЕ денеска на кејот на Вардар во Скопје цртаа илјадници срца, со спреј во црна боја, како потсетник на починатите од ковид-19...

Нов заем: Државата се задолжува 100 милиони евра

За да се склучи договорот за заем, кој ќе го земе Развојната банка, пратениците треба да изгласаат закон за државна гаранција, чиј предлог е...

Викенд прогноза: Метеоролозите со прогноза какво време не очекува

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од минус шест до...

Шилегов: Со „трамвај на тркала“ ќе заштедуваме осум милиони евра годишно

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов најавува дека со новиот автобуски превоз „трамвај на тркала“ Градот ќе заштедува 8 милиони евра годишно. -33 МАН автобуси кои...

Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците

Многу е битно сега и верските лидери да сфатат дека ситуацијата е навистина сериозна, дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во...

Доаѓа голем празник: Цветници е предвесник на Велигден

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден. Оваа година е на 25 април. Се празнува во...
error: Content is protected !!