Home Регион

Регион

Oваа земја од регионот ја понесе престижната титула на најчиста земја на светот

Оваа држава чии 60 отсто од територијата се покриени со шума, доби меѓународно признание за екологија и одржливост. Земјата која добила најмногу бодови во сите...

Аман од несреќи: При гасење на пожар се урна авион во соседна Грција

Противпожарен авион се урнал во Грција денеска, но нема жртви, изјави пожарникарската служба за АФП. Авионот се урнал за време додека интервенирал против пожар на...

ЗА ВЛАКНО ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА Скијач на вода му пресекол пат на канадер ВИДЕО

ЗА ВЛАКНО ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА Скијач на вода му пресекол пат на канадер ВИДЕО Скијачот на вода буквално поминува пред канадерот, поради што пилотот мора нагло...

СЕ СПУШТИ НАД ЗГРАДАТА: Како руските модерни авиони ги гасат пожарите во Турција (ВИДЕО)

Руски авиони Беријев Бе-200 учествуваат во гаснењето на пожарот што ја зафати шумата во турската провинција Анталија, соопшти вчера руската амбасада во Анкара. „Три руски...

Наставниците кои одбиваат да се вakцинираат или тестираат ќе добијат сериозни казни одлучи соседна Грција

Вработените исто така ќе се соочат со загуба на бодови во склад со системското бодување на државната служба. Просветните работници во Грција, кои одбиваат да...

1000 ЕВРА ЗА МИЕЊЕ САДОВИ и пак немаат доволно работници

Невработеноста во Хрватска можеби повеќе не е проблем. Постои хроничен недостаток на работници во населени места како што се Кордун и Банија, Лика и...

ДРАМА ВО ГРЦИЈА Сопственик на хотел ги исфрлил надвор поради корона, а потоа ги стрпал во приколка

Постојат секакви луѓе нели? Сопственикот на хотелот прекршил неколку члена од закон кој важи во Грција за повод треман на луѓе заболени од ковид...

НОВИ МЕРKИ ДО 20 АВГУСТ: Само ваkцинирани или прележани од koрона ќе можат во угостителски објекти во Црна Гора

Владата на Црна Гора донесе мерки против коронавирусот кои ќе важат од денеска до 20-ти август. Влегување во внатрешноста на рестораните, како и ноќните клубови...