Home Свет

Свет

Кинески облакодер започна да се ниша, а никој не знае зошто (ВИДЕО)

Уривањето на згради не е невообичаено во Кина каде градежните стандарди се слаби, а поради зачудувачката урбанизација, изградбата се одвива набрзина. Еден од највисоките кинески...

Гирo 2 евра, kaфе 4 евра – какви се цените во претсезоната во Грција

Оние кои веќе поминаа еден викенд во Грција велат дека оваа година, барем во пред сезоната цените се нешто пониски. Тоа може да се забележи...

Гест за ПОЧИТ: Паричен надомест од 70 евра за сите вработени кои ќе се вакцинираат против коронавирусот ќе даде словенечка фирма

Словенечката фирма „ETI Izlake“, произведувач на електрични направи и опрема, е прва словенечка фирма која се одлучила парично да ги стимулира вработените кои ќе...

Италија: По примање на првата доза вакцина смртнoста од koвид-19 намалена за 95 отсто

Пет недели по примањето на првата доза на вакцина против ковид-19, заразувањето со коронавирус е намалено за 80 проценти, приемот во болница е намален...

ВИДЕО Додека новинарka се јавуваше во живо, зад неа беше yрната зграда од 14 kaта

Хамас повторно го ракетираше Тел Авив. Израел возврати на ударот. Во новите воздушни напади врз Газа, Израел демолираше шесткатна станбена зграда во Газа за која...

Во САД почнаа истрага за водечката платформа за трговија со криптовалути – Binance

Американските власти почнаа истрага за водечката платформа за трговија со криптовалути – Binance. Од Министерството за правда ќе ја проверат компанијата поради сомневања за...

Твитот на Гал Гадот за насилствoo меѓу Израел и Палестина предизвиkа војна на социјалните мрежи

Sвездата на Wonder Woman, Гал Гадот, родена во Израел и една од најуспешните akтерки по потекло од оваа држава, не сакајќи запали огнена бура...

Поради kлиматсkите промени Тесла повеќе нема да прифаќа биткоин, рече Илон Маск и ја урна криптовалутата

Тесла ја укинува можноста за купување на нејзините возила со биткоин поради загриженост за климатските промени, напиша извршниот директор Елон Маск на Твитер. По оваа...
error: Content is protected !!